Ostatní Tipy & rady

Balíme na cesty – co si s sebou vzít do letadla?

Bezpečí především, i tím se ohání letecké společnosti, které vydávají předpisy o tom, co si s sebou na palubu letadla mohou cestující vzít a co už naopak nelze. Sbalit si příruční zavazadlo tedy může být o něco složitější, než když si balíte běžný kufr. Co si tedy do příručního zavazadla sbalit?

Spousta pravidel

Pravidla se týkají spousty předmětů, které letecké společnosti považují za nebezpečné. Pozor, neznamená to, že to mají všechny letecké společnosti a hlavně cílové destinace, kam letíte stejné. Seznam a pravidla se tak mohou lišit let od letu. Přinášíme tedy pár informací a předměty, které si do svého příručního zavazadla zabalit bez problému můžete. Vždycky je však lepší si od cestovní kanceláře nebo letecké společnosti vyžádat, co vše v rámci příručního zavazadla můžete zabalit a co naopak nechat raději doma nebo v kufru.

Ostřejší předměty

Znáte to, na dovolené se prostě čas od času potřebujete oholit, ostříhat si nehty nebo třeba otevřít víno vývrtkou (co kdyby náhodou na hotelu nebyla!). Do příručního zavazadla je však dobré přibalit si tak maximálně nůžky na nehty nebo nůžky na kůžičku, popřípadě ještě holicí strojky na jedno použití, tedy klasická holítka. Zbytek raději do běžného kufru.

Tekutiny všeho druhu

Kapaliny v příručním zavazadle můžete převážet v příručním zavazadle v obalech a to jen do 100 mililitrů. Do příručního zavazadla můžete tedy umístit krémy, tělová mléka, deodoranty, parfémy, laky na nehty, odlakovače, tekuté mýdla, zubní pasty, ústní vody, odličovače, roztok pro kontaktní čočky a mnoho dalšího. Je nutno myslet na to, že vše výše zmíněné jsou tekutiny a je nutno dbát na množství.

Léky

Léky se v příručních zavazadlech převážejí poměrně běžně, protože spousta lidí u sebe musí mít své léky. Do příručního zavazadla můžete zabalit kapky do očí a léky všeho druhu. U léků platí také výjimka, mohou se převážet o objemu větším než 100 mililitrů, jestliže je cestující potřebuje během cesty ze zdravotních důvodů. Tyto léky se musí hlásit zvlášť během bezpečnostní kontroly na letišti.