Tipy & rady Zajímavosti

Cestování na dovolenou vlakem vs autobusem

Každý dává přednost jinému dopravnímu prostředku. Jeho výběr záleží samozřejmě na osobních preferencích a vzdálenosti. Někdo jezdí na dovolenou rád vlastním autem, jiný dává přednost pohodlí a rychlosti letadla. Tradičními dopravními prostředky jsou vlak nebo autobus. Cestu autobusem zpravidla nabízejí cestovní kanceláře převážně při pořádání pobytových zájezdů. Autobus nebo vlak je možné ale využít i na cestu k moři.

Levné cestování v Česku

Letní výlety v tuzemsku si můžete zpestřit i cestováním vlakem nebo autobusem. Výhodu mají důchodci starší 65 let, kteří mohou cestovat již téměř rok se 75 procentní slevou. S blížícími se letními prázdninami se v mnoha rodinách plánují výlety. Zajímavé mohou být kombinace pěší turistiky s cestami vlakem či autobusem. Například ČD se spolu s jinými dopravci předhánějí v různých systémech slev, jejichž složitost je větší než u autobusů. Autobusoví dopravci nabízejí cestujícím jen několik jasných parametrů, které jízdenku zlevňují (děti, studenti, ZTP nebo senioři). I za vlak se dá ale snadno ušetřit například 10% ze základního jízdného zakoupením zpáteční jízdenky. Další variantou je domluva s jinými cestujícím, se kterým vytvoříte skupinu a požádáte u skupinovou slevu, přičemž dva první získají lístek každý o čtvrtinu levněji. Každý další až do třicáté osoby získá jízdenku za poloviční cenu. Lístek tak může být levnější i než ten s nejlevnější na autobus.

Do Bruselu i k Jadranu za 500 Kč

Chcete-li během dovolené navštívit Brusel, dá se nyní za 500 Kč pořídit jízdenka pro cestu v první půli července jen na nepohodlný noční spoj s přestupem ve Frankfurtu ve 3 hodiny ráno. Už 17.7. je ale za stejnou cenu k mání spoj s přestupem v Berlíně a Frankfurtu. Cesta trvá 11 hodin, autem by to bylo až 12 hodin, ovšem palivo vyjde minimálně na 1500 Kč.

K oblíbeném Jadranu lze cestovat také vlakem. Jedna z variant je do slovinského Koperu či chorvatské Rijeky za cca 500 Kč. ČD nabízejí za 230 Kč cestu z Prahy do rakouského Lince a odtud pokračovat do Chorvatska za některou z akčních jízdenek Rakouských železnic. To ocení rodiny s dětmi, které nemusí platit za děti do 15 let, a to ani při cestě 1. třídou.

Další nabídky ČD

ČD nabízejí výhodné jízdenky do všech okolních zemí. Z Prahy se lze do 500 korun dostat i do Varšavy či řady měst v rakouských Alpách. Na prázdniny existují i speciální časové jízdenky, které umožňují neomezené cestování po Česku na týden za 790 Kč a se zákaznickou kartou zaplatíte ještě méně. Na Slovensku vyjde týden v přepočtu na 750 Kč.