Když se řekne digitální nomád nebo digitální nomádství, spousta lidí stále ještě tápe. Neví, co si přesně pod tímto pojmem představit. Starší generace jej nemůže pochopit, pro ně je důležitá striktně a jasně definovatelná pracovní doba i náplň práce. Když začnete digitálně nomádit, začnete žít na vlastní triko a jste v podstatě neustále na cestách. A k tomu pracujete!
Práce a zábava
Novodobí digitální nomádi dnes ve svůj prospěch využívají moderní technologie a dobu, kdy existují profese, kde nemusíte být nutně a striktně zavření v kanceláři. Každý rok se objevuje víc a víc jedinců, kteří tráví půlku roku v České republice a na zimu, kdy je tady nevlídně, zima nebo sníh, se přesouvají jinam, například na Kanáry, Bali nebo jakoukoliv jinou zemi, kde je teplo.
Jde o trend, který roste, vyvíjí se a neustále sílí. Pro zaměstnavatele je to svým způsobem také výhoda, protože náklady na kancelář a místo v ní nemusí platit. Pro zaměstnance to znamená svobodu a volnost. Mají určitý termín, do kterého musí svou práci odevzdat. A je jedno, zda jí píšou brzy ráno, v noci, nebo odpoledne, jestli je to doma, u psacího stolu, na pláži nebo pod slunečníkem u baru.
Kdo je digitální nomád
Člověk, kterého živí práce přes internet a přesouvá se dlouhodobě z jedné destinace do druhé. Znamená to, že například během roku se doma zastaví jen párkrát, zbytek roku cestuje. Jinak pracuje chvíli z Anglie, poté se přesune na Kypr, do Portugalska nebo na Bali či do Švédska.
Jde o nezávislého člověka, kterému k práci stačí notebook, mobil, připojení k internetu a elektřina. Nejčastěji to bývají ajťáci, tvůrci webových stránek, copywriteři, PR manageři, freelanceři, zaměstnanci nebo také podnikatelé. Může to být jakákoliv profese, při které nemusíte pravidelně docházet do kanceláře.