Ostatní Tipy & rady

Digitální nomádství – nevýhody, které toto cestování přináší

Život digitálního nomáda není jen o všech výhodách, že se probudíte v cizí zemi, dopoledne proválíte na pláži s drinkem v ruce, odpoledne něco málo uděláte pro své klienty, vyřídíte e-maily a večer jdete do víru velkoměsta. Jako všechno na tomto světě má digitální nomádství své výhody, ale také své nevýhody.

Život na digitální noze

Freelanceři neboli ti, kteří pracují takzvaně na volné noze, mají často možnosti o kterých se běžně pracujícím lidem ani nesnilo. Zároveň také řeší chvíle, kdy je práce méně a tím pádem také méně financí. Jestliže ke všemu ještě zkoušíte nebo provozujete digitální nomádství, pak jistě víte, že to občas není vůbec jednoduché, jak si spousta lidí představuje. Objevují se také jisté nevýhody a negativa.

Chybí rodina a přátelé

Obecně vám chybí ta atmosféra domova, přijít v neděli k babičce nebo rodičům na oběd, jít s kamarády do kina, na pivo a podobně. Ano, existují sociální sítě a můžete si volat přes různé programy, nicméně ten lidský kontakt je nenahraditelný.

Nulová šance na vztahy

Pokud nemáte extrémně tolerantní protějšek, popřípadě nejste oba dva digitální nomádi a necestujete spolu, pak to bude asi trochu problém. Vztahy se vám po nějaké době rozpadnou a to nejen ty partnerské, ale například i ty přátelské. Když se vracíte jednou za čas domů, s přáteli si obvykle moc nemáte co říci, zvláště jste-li na cestách dlouhodobě.

Únava z cestování

I když to vypadá jako super dobrodružství, čas od času budete prostě jen unavení z toho, že se přesouváte z místa na místo, neustále kontrolujete, zda bude na místě, kam jedete, dostatečný signál, silný internet, elektřina, zda to cenově zvládnete a podobně.

Nutnost time managementu

Ten je velmi důležitý a na cestách je obtížné jej dodržet. Venku na vás čeká svět, památky, lidé, kultura, jídlo, pláže. Komu by se chtělo sedět a pracovat? Time management je v tomto případě důležitější, než si ve skutečnosti myslíte.