Ostatní

Dolní Morava je lákavá od jara do zimy

Pěší turisté, cykloturisté, rodiny s dětmi, v zimě lyžaři, pro všechny tyto kategorie je doslova rájem Dolní Morava. Pokud by ji někdo hledal na jihu Moravy, tak musí zamířit na opačnou stranu. Dolní Morava je totiž obcí, která se nachází poblíž česko-polské hranice v pohoří Králický Sněžník, přesněji asi 7 km od města Králíky. Lyžaři znají toto místo jako středisko zimních sportů, ovšem největší atrakcí je od roku 2015 Stezka v oblacích.

Údaje o Stezce

Jedná se o mohutnou konstrukci z modřínového dřeva a oceli, na které jsou na ocelových lanech zavěšeny různě propletené dřevěné lávky. Stezka v oblacích stojí v nadmořské výšce 1.116 m a za dobrého počasí se můžete kochat unikátními výhledy na masiv Králického Sněžníku, hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrh, Orlické hory i Krkonoše. Tato panoramata si můžete užít i při stoupání na Slamník, na jehož vrcholu Stezka stojí. Kdo hledá pohodlnější a rychlejší cestu, může využít lanovku na Sněžník, kterou po několika minutách překonáte 369 výškových metrů. Samotná Stezka je bezbariérová, takže na horní vyhlídkovou plošinu se po lávkách dostanou i vozíčkáři a rodiče s dětským kočárkem. Cestu zpět si můžete urychlit jízdou stometrovým tobogánem s okénky a klopenými zatáčkami. Mezi jednotlivými patry vedou zkratky tvořené hustým síťovým rukávem.

Jak se ke stezce dostat

Na výběr je několik turistických tras. Například modrá je dlouhá 2,3 km a vede od chaty Marcelka. Po žluté se dostanete až k rozcestí Kolotoč-sjezdovka a odtud pokračujete po modré, která se napojuje na zelenou cyklotrasu. Pro zdatnější turisty je určena trasa kolem kostela dlouhá 12 km. Začíná u areálu U Slona, odkud půjdete po silnici obcí Dolní Morava a před místním obchodem se vydáte po červené cyklotrase, která vás dovede až ke Stezce.

Tipy na dětskou zábavu

U dolní stanice lanovky se mohou vyřádit malé i větší děti v Mamutíkově vodní parku, na Pískovém parku, v Pískovém světě. Děti se svými tatínky si mohou užít skvělou bobovou dráhu necelý kilometr odtud. Chcete-li se vydat ke Stezce s dětmi, nebudou se určitě nudit na Pohádkové trase, po které se vydáte od hotelu Vista po asfaltové cestě pod lanovým parkem. Nad sjezdovkou Kamila se pak napojí na modrou turistickou trasu. Necelé 4 km se dají zvládnout dokonce i s terénním dětským kočárkem. Další tipy můžete najít na největším českém serveru pro turisty kudy z nudy.