Ostatní

Gardské jezero: ideální pro milovníky cyklistiky

Zatímco dovolená Norsko je vhodná pro lidi, kteří milují odlišné tradice, přírodu a kultury, Gardské jezero si oblíbili spíše milovníci plavání, cyklistiky a dobrého vína. Gardské jezero je známé i u nás spíše pod italským názvem Lago di Garda. Nachází se na severu Itálie, kde je největším jezerem. Právě kolem jezera je celá řada cyklostezek, které ocení cyklisté začátečníci, rodiny s dětmi nebo i ti, kteří si chtějí dát do těla. Stačí si zvolit tu správnou cyklostezku.

Lago di Garda na kole

Italové mají smělý plán: vytvořit cyklostezku kolem celého jezera, aby jej bylo možné objet na kole. První etapa je už vystavěná. Tato cyklostezka se jmenuje Limone sul Garda, a i když je krátká, rozhodně stojí za návštěvu. V roce 2018 byla dokonce vyhlášena nejkrásnější cyklostezkou Evropy. Lidé se na ni vydávají i pěšky, aby si její krásy mohli lépe vychutnat. Tato stezka je postavena nad samotným jezerem a poskytuje dechberoucí výhled.

Cyklostezka Valtenesi: pro milovníky vína

Tato trasa je náročnější než předchozí. Své jméno získala podle vína Valtènesi. Na cestě budete mít spoustu příležitostí toto víno ochutnat. Cyklostezka je dlouhá 48 km, ujet se dá za 3,5 hodiny. Projedete si západní část jezera, poznáte hrady a kopce. Stezka začíná v malé vesničce Salò, odtud pokračuje na jih do měst Manerba, Moniga a Maguzzana, poté na západ k hradu Drugolo a nakonec na sever přes Polpenazze a Puegnago zase zpět do Salò.

Ponale Trail

Jedná se o jednu z nejslavnějších cyklostezek, které můžete najít v severní části jezera. Její délka je 8 km a sjet ji můžete za asi 2 hodiny. Poprvé byla tato cesta postavena už v polovině devatenáctého století, aby spojila město Riva del Garda s údolím Ledro a malým jezerem Ledro na severozápad od jezera Garda. Při jízdě můžete většinu trasy obdivovat výhled na jezero Lago di Garda. Nejedná se o náročnou stezku, hodí se tak například pro rodiny s dětmi.