Tipy & rady

Může nezletilé dítě letět samotné bez doprovodu dospělého?

Máte maminku (babičku dítěte) v zahraničí a rádi byste svého potomka poslali k ní na prázdniny, ale z nějakého důvodu vy letět nemůžete? To není u mnohých leteckých společností žádný problém. Ne každá tuto službu nabízí, proto musíte zjišťovat a pátrat.

Ročně takto cestují až stovky dětí. Téměř všechny aerolinky umožňují, abyste dítě i cestovní kufr, který poletí s dítětem, odevzdali na letišti u přepážky pracovníkům, kteří se o dítě a vše ostatní postarají. Dítě pak odevzdají do náruče toho, koho uvedete jako příjemce na místě určení. Asi se budete divit, ale tato služba je často dokonce zadarmo. Existuje pro to termín – přeprava nedoprovázených dětí. A jak taková služba vypadá?

Jak taková služba probíhá?

Již při rezervaci letenky uvedete, že dítě poletí bez doprovodu. K tomuto účelu bude vašemu dítěti blokováno sedadlo, které je dobře dostupné a v blízkosti prostoru letušek. Vyplnit musíte formulář, kde důkladně popíšete své dítě a vyplníte další údaje, telefonní číslo, adresu a rovněž podrobný popis člověka, který si má dítě vyzvednout. Při vyplňování těchto údajů buďte opatrní. Musíte mít 100 % jistotu, že vámi uvedená osoba si dítě opravdu vyzvedne – nikomu jinému totiž letecká společnost dítě nevydá.

Některé letecké společnosti se telefonicky ještě před odletem spojí s osobou, která má dítě vyzvednout a prověří si tento fakt, než dítě vezmou na palubu. Váš potomek pak dostane na krk cestovní taštičku s cestovními doklady a itinerář. Při cestě do zahraničí musí mít dítě platný cestovní pas.

Vy můžete být s dítětem do doby cca půl hodiny před odletem, poté jej odevzdáte pracovnici (servisu pro cestující), která dítko provede všemi nezbytnými psavými formalitami a předá personálu letadla. Vy však nemůžete zatím ještě hodit kabelku přes rameno a odkráčet. Musíte počkat, až letadlo odletí. Je to pro případ, kdyby se na poslední chvíli let zrušil.

Jak probíhá let?

V letadle se dítě nudit nebude. Jsou pro něj připravené hračky, omalovánky, které si při výstupu může vzít dokonce sebou. Během letu se o dítě stará letuška a po příletu jej předá opět pracovníkům daného letiště. Ti pak dítě předají do rukou vámi pověřené osoby, případně jej dopraví do dětského koutku, kde si může hrát do doby, než si jej pověřená osoba vyzvedne.