Afrika

Proč navštívit Kapverdy?

Kapverdy, neboli Kapverdskou republiku tvoří deset ostrovů, z nichž pouze jeden není obydlený a řady malých ostrůvků. Nacházejí se v Atlantském oceánu zhruba 600 km od západního pobřeží Afriky. Pojmenovány byly podle poloostrova Zelený mys, což je francouzsky Cap-Verf.

 

Historie

Kapverdy byly dlouho neobydlené, až od 15. století začaly Portugalci využívat ostrov Santiago jako zásobovací stanici při svých plavbách na jih a do Indie. To vedlo ke kolonizaci tohoto ostrova, který  od 16. do 18. století sloužili jako překladiště otroků vyvážených ze západní Afriky. Pobřeží Kapverd bylo v 18. století také centrem lovců velryb. V 19. století se stalo město Mindelo na ostrově Sao Vicente vhodným místem na doplňování uhlí a dalších zásob pro velrybářské a transatlantické lodě. Postupně však prodělávaly Kapverdy hospodářskou krizi, která se příliš nezlepšila ani po vyhlášení republiky v r. 1975. Výrazné zlepšení nastalo až s rozvojem turismu, neboť zejména zdejší nádherné pláže a bohatý podmořský svět v křišťálově čistém moři láká stále více turistů. Přitahováni jsou také stabilně teplým počasím prakticky bez srážek. Proto jsou Kapverdské ostrovy ideální destinací k exotické dovolené.

 

Které ostrovy jsou nejoblíbenější?

Především je to ostrov Sal (portugalsky sůl). Dodnes zde najdete pozůstatky po těžbě tohoto nerostu. Výhodou pro turisty je zdejší mezinárodní letiště. Hlavním lákadlem ostrova jsou především bílé písečné pláže, které se táhnou kolem celého ostrova. Rovněž zde najdete velice příznivé podmínky k provozování vodních sportů jako je surfing a windsurfing. Turistickou atrakcí ostrova je také unikátní jezero Salinas na severovýchodě ostrova, které je pozoruhodné pro velký obsahem soli ve vodě.

Dlouhé pláže a krásnou přírodu nabízí ostrov Boavista. Na ostrově Sao Vicente se nachází městečko Mindelo, které je druhým největším městem Kapverdských ostrovů a centrem veškerého dění na celém souostroví. Každoročně se zde v únoru koná věhlasný festival plný nejrůznějších masek a pestrobarevných kostýmů.