Evropa Tipy & rady

Rakousko – navštivte Hallstatt

Navštěvujete rádi evropská města, kde je toho vždycky mnoho k vidění? Prohlédnout si, nejen hlavní město, poznat, co všechno může přinést zahraničí? Pro zajímavé zážitky a nevšední podívanou nemusíte jezdit vůbec daleko, stačí si vyhlédnout Rakousku. U našich sousedů je toho k vidění spousta, nejen Vídeň nebo Salzburg, které jsou všeobecně známé. Co například menší městečko Hallstatt?

Rakouský Hallstatt

Město Hallstatt je přímo ukázkové. Krásné, disponuje několika atrakcemi a je chloubou Rakouska. Můžete však zde najít i bizardnější stránku města a to přesněji v kostnici. Město vešlo ve známost také objevením tisícovky hrobů. Hallstatt je zapsán na seznam UNESCO a každým rokem láká spoustu turistů. Jde o menší městečko, které je známo stejnojmenným jezerem. Hledáte-li místo, které má malebné domy jako ze seriálu, obložené dřevem, v truhlících muškáty, kamenní schody a podobně, pak jste tady správně.

Místní kostnice

Ač se může zdát, že toto městečko je nádherné a sluncem zalité, turisté obvykle tento názor změní, když navštívíte místní kostnici. Lebka vedle lebky, nadepsané jménem, datem narození, úmrtí vyvede z míry nejednoho turistu. Naproti tomu zbytek těla je pohřben nedaleko lebky. Proč tento zvláštní systém? Jde snad o nějakou mýtickou věc? Ani ne, zkrátka není místo a tak docházelo k této „reorganizaci“. Mrtví na hřbitově byli deset až patnáct let, následně jejich těla hrobník vytáhnul, kosti trupu a končetin odvezl daleko do hor a lebku vybělil na slunci. Následně místní umělci lebku nějak „oživili“ malůvkami.

Dnes už se tento druh pohřbívání nedodržuje, poslední lebka, která byla do kostnice umístěna je z roku 1998, kdy žena, jíž ostatky patří, umřela o 15 let dřív. Stále je však v tomto městě možnost nechat se takto pohřbít, je nutno toto zavést do závěti.