Tipy & rady

Víte, jaký plat má letuška? Zjistěte, co všechno ovlivní výši průměrného platu

Ideální práce je taková která vás bude nejenom bavit, ale která bude spojena i s náležitý finančním ohodnocením. A tady nastává kámen úrazu. Je mzda u inzerátu adekvátní? A kolik si říci na pracovním pohovoru? Ideální je znát průměrnou mzdu, která je dobrým vodítkem. Co vše ji může ovlivnit?

Vaše kvalifikace a zkušenosti

Je jasné, že právě vy jako budoucí zaměstnanec můžete výrazně ovlivnit to, kolik peněz dostanete. Když se podíváme na průměrný plat v určitých profesích, tak logicky nemusí být u všech zaměstnanců stejný. Roli hraje hlavně konkrétní kvalifikace a také zkušenosti. Co vše se do této kategorie může počítat?

  • Dosažené vzdělání
  • Délka praxe
  • Zkušenost s konkrétním typem práce

Typ dané práce

Je jasné, že odměny nejsou u různých prací stejné. To by bylo i celkem nespravedlivé. Nutno však říci, že některé pozice jsou přece jenom celkem prestižní. Příkladem je určitě letuška. Tato pozice je snem mnohých žen a dívek. A to nejenom proto, že plat může dosahovat až 50 000 Kč, ale i proto, že lze procestovat doslova celý svět. Proto mnoho zájemkyň pátrá po tom, jak se stát letuškou. Základem je jistě příjemné vystupování a také dobrá jazyková výbava. Další informace o tomto povolání získáte třeba na webu Vimvic.cz.

Konkrétní lokalita

Není nic výjimečného, že i konkrétní lokalita má přímý vliv na výši platu. I proto mnoho lidí neváhá a stěhuje se za prací jinam. Nejlépe je na to rozhodně Praha a střední Čechy. Naopak nejnižším mzdy bývají na Ostravsku a také a Ústecku.

Poptávka po dané práci

Pokud na určitých pozicích chybí zkušení lidé, může se to také podepsat na konkrétní mzdě a její výši. Hlavně v dobách, kdy je nejnižší nezaměstnanost, se jednotliví zaměstnavatelé snaží sehnat nové lidí zajímavým zvyšování finančního ohodnocení. A to nejenom novým zaměstnancům, kterým jsou k dispozici i různé bonusy. Plat je zvyšován i tě stávajícím. Jednoduše proto, aby neodešli jinam.