Ostatní Tipy & rady Zajímavosti

Kde ve světě mají nejlepší pivo?

Když se řekne pivo, spousta lidí, zejména Čechů se shodne na tom, že nejlepší je právě v České republice. Pivo je vůbec nejstarším nápojem na světě a jeho konzumace je na třetím místě, po čaji a klasické vodě. Nejstarší recept na výrobu piva je starý přes čtyři tisíce let a je dílem Sumerů. Jak je to tedy s tím, kde je pivo nejlepší?

Největší konzumenti

Jestli je v České republice nějaké to prvenství, které snad nikoho nepřekvapí, pak je to právě spotřeba piva. V ní Česká republika kraluje. Nejen, že umíme pivo pořádně konzumovat, ale dostali jsme se také do první desítky světového žebříčku s nejlepším pivem na světě. Konkrétně jsme na třetím místě.

Země s nejlepším pivem:

  1. Německo
  2. Belgie
  3. Česká republika
  4. Irsko
  5. Makedonie
  6. Holandsko
  7. Dánsko
  8. Rakousko
  9. Skotsko
  10. Estonsko

Jak je vidět, lepší pivo vaří už jen v Německu nebo Belgii. Žebříček je samozřejmě subjektivního rázu, sestavovali jej lidé z celého světa a to na základě toho, jak jim samotným dané pivo chutná. Zajímavým faktem je, že na soutěži World Beer Awards, která se koná každým rokem a jde o degustační soutěž, bodovalo české pivo. A to rovnou moravský pivovar Litovel.

Pivo z Hané

Od mezinárodní poroty získalo pivo z Litovle rovnou dvě ceny. Pivovar slavil úspěch mezi světlými ležáky českého typu, kde získal bronzovou medaili. V kategorii kvasnicových pšeničných piv bavorského typu oslovil pšeničný ležák, který dokonce kraloval národnímu kolu. I když produkce v České republice tvoří z 90 procent světlé pivo plzeňského typu, umí zaujmout také jiné pivovary.

Dnes se tak cestování neobejde bez ochutnávek toho nejlepšího, co daná země nabízí. Ve Francii vyzkoušíte jistě víno spolu se sýry a v Německu nebo Belgii si pochutnáte na nejlepším pivu na světě. Jaká piva chutnají vám?